Wybór formy rozliczania i prowadzenia księgowości, na podstawie prowadzonej działalności

Wybór formy rozliczenia firmy należy przemyśleć już przed założeniem firmy. Podstawą jest przeanalizowanie profilu działalności i wybranie najkorzystniejszych rozwiązań. Bez względu czy dopiero zakończyłeś akcję przeprowadzki Warszawa, warto skonsultować to z radcą prawnym. Wyspecjalizowany doradca przedstawi ci wszelkie korzyści i możliwe zagrożenia płynące z formy rozliczeń, a przede wszystkim podpowie najlepsze rozwiązanie dostosowane do twojej działalności i potrzeb indywidualnych.

Pełna czy uproszczona księgowość?

Pełna czy uproszczona księgowość – przed tym pytaniem staje większość początkujących przedsiębiorców. Wybór nie jest prosty, ponieważ obie formy mają zalety i wady. Dostosować należy to do formy przedsiębiorstwa i indywidualnej sytuacji. Uproszczoną księgowość to proste sposoby obliczania podatku. Informuje nas o dochodach w rozumieniu ustawodawców oraz jaki podatek należy zapłacić. Uproszczona księgowość jest nieskomplikowana i stosunkowo tania, ale nie opisuje stanu firmy poza wysokością podatku i ewentualnie poziomem przychodów. Niskie koszty prowadzenia tej formy rozliczeń mogą być dobrym wyborem dla mniejszych firm, w których liczba operacji gospodarczych i ich poziom trudności sprawia, że właściciel doskonale wie na czym zarabia i gdzie są pieniądze firmy a do analizy wystarczy mu arkusz Excela. Pełna księgowość na pewnym etapie rozwoju działalności staje się niezbędna do efektywnego zarządzania organizacją i jest wtedy najlepszym rozwiązaniem.

Dla kogo pełna księgowość?

Pełna księgowość oprócz tych wyliczeń obrazuje finanse przedsiębiorstwa. Nie tylko sygnalizuje o wysokości zysku, ale również pokazuje, gdzie dokładnie są pieniądze firmy. Ten rozbudowany, precyzyjny i sformalizowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych służy do kontroli, analizy i generowania informacji na temat sytuacji firmy w danym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu. Ewidencjonuje się tu dosłownie każdą złotówkę przepływającą przez firmę. Rejestrowane są operacje bezgotówkowe, które mogą mieć odzwierciedlenie w wynikach finansowych. Pełną księgowość mają obowiązek prowadzić przedsiębiorcy (stan na 2021) przekraczający przychód roczny wartości 2 mln euro rocznie oraz gdy forma prowadzenia działalności zakłada wydzielenie i zarządzanie odrębnym majątkiem oraz ma na celu zapewnienie właścicielom i ewentualnym kontrahentom szczegółową kontrolę nad nim. Dlatego nawet najmniejsza spółka z o.o. ma obowiązek prowadzić pełną księgowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *