Wahania kursów walut

Możemy oczywiście zabezpieczyć się na wypadek dużych wahań kursowych, a to dzięki możliwości przewalutowania kredytu mieszkaniowego. Jest to oczywiście działanie, które powinno być dokładnie przemyślane. Dzięki temu unikniemy rozczarowania. Bardzo dobrze, jeżeli umowa kredytowa z bankiem pozwala na swobodne i bezpłatne przewalutowania w ciągu całego okresu kredytowania. Najczęściej koszt takiej operacji nie przekracza 2% kwoty przewalutowanej. W przypadku zmiany waluty kredytu mieszkaniowego, jak i przy jego comiesięcznej spłacie, tracimy zawsze na różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży. Jest to tzw. spread.

Spread jest to różnica pomiędzy kursem waluty, po jakim bank odkupuje od nas walutę, a tym, po jakim ją sprzedaje (np. EURO kupimy za 4,1560 PLN, ale sprzedamy po 3,9530 PLN).

Trzeba mieć na uwadze fakt, że wybór waluty kredytu jest sprawą indywidualną i uzależnioną od możliwości i oczekiwań kredytobiorcy. Decydując się na nią trzeba rozważyć wszelkie korzyści i koszty z tym związane.

Polska w strefie euro – pomoc czy porażka?

Wszyscy, którzy obecnie biorą kredyty lub będą go brać muszą pamiętać, że Polska prędzej czy później znajdzie się w strefie Euro. Zakładając, że kredyt będziemy spłacali w czasie 12-15 lat oznacza to, że od co najmniej 10 lat Polska będzie już w strefie Euro. Zatem istotnie większą jego część rat kredytu przyjdzie nam spłacać w Euro. Dlatego też, aby w długim terminie uniknąć ryzyka walutowego, najlepszym wyborem jest kredyt w Euro. Poza brakiem problemów z przyszłym przewalutowaniem daje to korzyści w postaci znacznie niższego oprocentowania (LIBOR3M – 0,68%), niż kredyt w złotych (WIBOR3M – 4,16%), co przynosi oszczędności już od początku spłat (gdyż raty są niższe).

Przeprowadzki Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *